top of page

LAGOM 4.

Épp jó a lelkünk, épp jó a testünk, hogyan tovább a "lagomosítás" útján? Ha tartjuk magunkat a belülről-kifelé, a kicsitől a nagy irányába tartó utunkon, akkor most valami olyan jön, amivel nap mint nap érintkezünk, amit sokszor túlgondolunk, sokszor viszont nem tulajdonítunk neki kellő figyelmet.

Ez a valami egyszerre hat ránk befelé és hat kifelé, a környezetünkre. A ruhatárunkról van szó.

"Slow down, you dress too fast"

Aki ismeri Simon and Garfunkel "The 59th Street Bridge Song (Feelin' Groovy)" számát, az hunyjon szemet a szócsere felett és dúdolja tovább a dalt :) A többiek meg hallgassák meg és utána csatlakozzanak.

És most, hogy már mind együtt dúdolunk, vegyük szemügyre azt a fránya textilipart, ami soha nem lesz lagom.

Már régóta túl sok, már ami a mennyiséget illeti. Vagy a kizsákmányolást. Vagy a környezetszennyezést.

Ugye tudjátok, hogy a textilipar a második legkörnyezetszennyezőbb iparág?

Ugye tudjátok, hogy hiába drágább egy márka, nem feltétlenül a készítők bérét emelitek a választásotokkal?

Nem győzöm elég platformon kiabálni Mengyán Eszter ( Holyduck ) nevét, aki még nem ismeri, követi,

az fastfashion-gyorsasággal kezdje el olvasni őt, hogy képben legyen a divatvilág környezeti hatásáról vagy arról, mit tehetünk ez ellen mi, kisemberek.

Mert nem igaz, hogy nem tehetünk. A mi pénzünk működteti a rendszert, de ugyanez a pénz működtetheti a környezet-és társadalomtudatos márkákat, adhat tisztességes megélhetést a szomszédban lakó többgyerekes édesanyának, indíthat el a pályán ragyogó tehetségeket is.

Ön dönt: viszik vagy vezet

Kisebbre véve a látószöget, nézzük meg, hogyan alakítható a személyes ruhatárunk lagom-szempontból.

Ehhez vagy erős elhatározás, vagy külső segítség kell. Utóbbira ma már számos megoldás létezik a personal stylist-tól az egyszeri színtípus meghatározásig, ezer és ezerféle változatban tudunk segítséget kérni a személyre, életvitelre szabott, aktualizált ruhatár kialakításához.

Szerintem egyébként az időnkénti aktualizálás a legfontosabb. Két éve, amikor a döntésböjti sorozatot írtam, az egyik bejegyzésben szó volt a gyerekszülés utáni ruhatár átnézéséről. Teljesen felesleges lett volna még 15 évre elrakni azokat a zömmel alkalmi ruhákat, amiket a gyerekek mellett nincs lehetőségem hordani- egyrészt az alakom se lesz már a régi (és nem a kilókat, hanem az arányokat értem most ezalatt- soha se lesz már olyan kicsi a mellem vagy keskenyebb a csípőm) másrészt az ízlésem is változik.

Ha magatok szeretnétek átalakítani a ruhatáratokat, törekedjetek a praktikusságra, válasszatok minőségi anyagokat, ha még nincsenek meg a kedvenc alapdarabok, kezdjétek azok beszerzésével. Gondoljátok át egy heteteket: hányszor és miket mostok, szoktatok-e sokat hezitálni reggelente a ruhásszekrény előtt vagy az adott napnak és időjárásnak megfelelően gyorsan tudtok dönteni?

Ugyanígy, ha alkalmi ruhát kell választani, hányszor kell átöltöznötök, míg megfelelő összeállítást találtok?

A mi négyévszakos égövünk időjárása legalább kétféle szezonra való ruhatárat kíván: ehhez megvannak a megfelelő alapdarabjaitok?

Nem kell mindent rögtön kidobálni vagy azonnal vásárolni menni, szép lassan szanáljátok a nem hordott ruhákat és járjatok nyitott szemmel az új darabok után kutatva.

Gondviselés 30 fokon

Szorosan kapcsolódik a ruhatár lagom kialakításához a lagom ruhaápolás.

Kezdve azon, hogy természetes anyagokat részesítünk előnyben, hiszen a mosás során a műszálas ruhákról leváló mikroműanyagok a természetes vizekbe jutva egyszer csak visszakerülnek hozzánk, konkrétabban a szervezetünkbe. És nincsenek ránk túl jó hatással.

Ha szeretnénk a már meglévő műszálas ruháink okozta károkat csökkenteni, akkor kövessük ebben is Eszter tanácsait, például mossunk kevesebbet, alacsonyabb hőfokon és fordulatszámon, de vehetünk direkt erre a problémára készült mosózsákot is- a teljes listát itt találjátok.

Én például sokszor használok borostyánt a kevésbé koszos ruhák mosásához, a benne lévő szaponin épp elég ahhoz, hogy a napi hordás okozta szennyeződéseket eltávolítsa, és egy fillérbe se kerül. nem mindenkinek való, van, akinél allergiás reakciót válthat ki, de ez ugyanúgy igaz egy hagyományos mosószerre is- kinek ez jön be, kinek az.

A borostyán mellett szól például az is, hogy mondjuk a mosódióval szemben nem utazik több réteg csomagolásban

országokon keresztül, míg a mosógépünkig ér.

A szárítást lehetőség szerint szabad levegőn végezzük, energiát és pénzt is spórolhatunk így, ráadásul az ózon fertőtleníti is a ruhákat (azért a színes ruhákat inkább árnyékban teregessük).

A kibolyhosodott ruhákat textilborotvával varázsolhatjuk újjá, az apró lyukakat hímezzük ki, a nagyobbakra vehetünk vasalható rátétet például a Szia+ Budafoki úton lévő boltjában. Igazán feltöltő hobbi tud lenni bármilyen ruhajavító, tuningoló technika, ötletekért érdemes a Pinterestet bújni :)

És akkor álljon itt egy kis mankó a ruhatár lagomosításához:

  • Ha tehetitek, ne vásároljatok fast fashion márkáktól!

  • Részesítsétek előnyben a természetes anyagokat: nektek is jó, meg a környezetnek is!

  • Amit tudtok, vegyetek meg használtan, vagy másodkézből- utóbbi alatt értem a mások által már megvásárolt, de soha sem hordott darabokat!

  • Ne csak az ismert használtruha boltokat látogassátok, keressétek a hazai, exkluzív second hand boltokat is! Magyar tervezői darabok, igazi vintage kincsek várják a szemfüleseket, itt egy szuper lista! És akkor a Ruha webshopjáról még nem is beszéltünk <3

  • Törekedjetek a lokális megoldásokra! Csak akkor válasszátok az online rendelést, ha tényleg muszáj, Európán kívülről csak nagyon-nagyon indokolt esetben rendeljetek! Keressetek helyi ruhacserélős csoportokat, adományboltokat, vagy indítsatok Ti magatok egyet a lakóhelyeteken!

  • Praktikum és kényelem mindenek felett! Hogy kinek mi a praktikus és kényelmes, az persze egyénfüggő, de például estélyi ruhából is lehet olyat választani, amiben az ember remekül fest, de mozdulni se tud, vagy olyat, ami azon túl, hogy jól áll, ülés, evés, tánc közben is baleset nélkül viselhető, és különböző kiegészítőkkel sokszor sokféleképpen felvehető.

  • Tanuljatok meg varrni! Először szatyrot, aztán szoknyát, aztán bármit. Ma már cipőkészítéstől a bugyivarrásig mindenre van workshop :) Vagy keressetek valakit, aki ügyes benne és mindezt megcsinálja helyettetek.

  • Mossatok, szárítsatok, javítsatok "ökosan"!

  • Tudatosítsátok, mit üzentek a megjelenésetekkel a külvilágnak!

  • Merjetek kipróbálni új mintákat, új színeket, új összeállításokat! Olyan korban élünk, amikor MINDENT lehet, használjuk ki ;)

bottom of page