top of page

Boldog világnapot, Víz!- vízmentő tippek elfoglalt környezetvédőknek



Húsz évvel ezelőtt tartották először a Víz Világnapját, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnap létrejöttét az ENSZ közgyűlése kezdeményezte még 1992-ben, a Rio de Janiero-ban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferencián.

A világnap idei jelmondata:


"Légy Te a változás és tedd jobbá a világot!"


A felhíváshoz egy történetet is megosztottak a http://www.vizvilagnap.hu/ oldalán, melynek főszereplője egy kolibri, aki egymaga veszi fel a harcot az őserdőt sújtó tűzvésszel.


A kis madár szimbolizálja társadalmunkban az egyént, aki egymaga talán kevés egy környezeti katasztrófa vagy jelen esetben a víz tisztaságának megőrzéséhez, de ha kicsik és nagyok mind megtesszük, ami tőlünk telik, célt érhetünk.

Mi most pár egyszerű tippet adunk kezdésnek, amit tényleg bárki beépíthet a mindennapjaiba.



Kattintgass ökotudatosan!


-Kapcsolj le minden kütyüt, amit nem használsz!

Ez a technológia viszont rengeteg hűtővizet igényel.

A klímaválság miatt pedig a meglévő készletek is veszélybe kerültek, egy-egy aszályos időszak erősen sebezhetővé teszi az atomerőművek működését, és mivel maga a technológia is generálja ezt a helyzetet, a kör gyorsan bezárul.

Ez ellen az egyszerű kanapéhuszár környezetvédő például azzal tud tenni, hogy kevesebb ilyen típusú áramot fogyaszt.


-Tájékozódj a témában és oszd meg az értékes infókat!

Kövess be számodra releváns tartalmat gyártó és hiteles hazai és nemzetközi zöld oldalakat, mikroinfluenszereket, és oszd meg a posztjaikat- sose tudhatod, melyik ismerősödnek jön jól pár egyszerű tipp mondjuk a szürkevíz felhasználásról vagy az otthon is elkészíthető, környezetbarát WC-tisztítóról.


-Vásárolj online (is) fenntartható módon!

Szinte már közhely, de egy új farmernadrág elkészítéséhez (és ahhoz, hogy szépen becsomagolva az ajtód elé kerüljön) elképesztően sok, több mint 7570 liter vízre van szükség! A Marketplace, a Vinted vagy a Remixshop tele van olcsó, márkás és kifogástalan állapotú ruhával, amikre egyszer már elhasználták azt a rengeteg vizet.

Miért ne spórolnád meg ezt a pénzeddel együtt?



Kevesebb vizet a konyhai lefolyóba!


Nem is gondolnád, de egy egyszerű tésztafőzés után amint kiöntöd a fél liter főzővizet a lefolyóba, annak karbonlábnyoma megháromszorozódik. (Arról nem is beszélve, hogy ha forrón öntöd bele, még a lefolyót is tönkreteszed!) De mi mindent lehet kezdeni egy só-és olajmentes főzővízzel? Íme néhány ötlet:


-Használd további ételkészítéshez!

A tészta főzővízben lévő keményítővel remekül lehet szószokat sűríteni, vagy segíthet könnyebbé, levegősebbé tenni a kelt tésztákat. A zöldségek levét félrerakhatjuk leves alapnak,akár le is fagyaszthatjuk kisebb adagokban későbbi felhasználáshoz.

Egy almakompót levét pedig valószínűleg senki nem önti ki, hiszen gyakorlatilag egyszerre gyógyszer és finom innivaló.


-Locsold a növényeidre!

Nagyanyáink virágoskertje nem véletlenül volt olyan szemet gyönyörködtető: minden fel nem használt főzővizet az ajtó melletti virágok kaptak, legyen az tészta, tojás, rizs, krumpli vagy más zöldség megmaradt leve. A tojás héjából kalcium, a tésztából keményítő, a zöldségek, gyümölcsök főzőlevéből pedig számtalan egyéb tápanyag és vitamin oldódik a vízbe, ami lehűtve a növényeknek könnyen hasznosítható tápoldat.


- Ápold vele a hajad!

Tudtad, hogy a rizsvíz az egyik titka a japán nők híresen egészséges hajának?

A rizsben lévő inositol nevű molekula, az E-vitamin és számos ásványi anyag segíthet neked is, ha különböző okok miatt (hajfestés,gyakori hajvasalás, a klóros uszodai víz vagy az erős UV-hatás) töredezett, fénytelen a hajad. Ugyan a rizsvizet alapvetően nem a főzésből visszamaradt vízből szokták kinyerni, hanem külön készítik, mi nyugodtan kipróbálhatjuk kis adagban, ha épp megmaradt egy kevés víz a rizsfőzésből. (Arra figyeljünk, hogy ebben az esetben csak utólag ízesítsük a rizst!)


Nektek mi a kedvenc vízmentő szokásotok?




bottom of page