top of page

🎄 SZABAD ADVENTET! 🎄 III.rĂ©sz

  • Sep 14, 2020
  • 2 min read

Updated: Sep 30, 2020


Hogy issza a Borz a feketĂ©t, tapsoljunk-e a kapszulĂĄs fair trade kĂĄvĂ©nak Ă©s szabad-e elƑre lemeccselni egy karĂĄcsonyi ajĂĄndĂ©kot?


"KĂĄvĂ©, tea, csokolĂĄdĂ©, sör, ĂŒdĂ­tƑ, pisztĂĄcia" ,egyik kedvenc vonatos bĂŒfĂ©kocsis szövegem <3 A mĂĄsik, a megĂĄllĂĄs nĂ©lkĂŒl hadart "Ropicsokicsipsz" most kevĂ©sbĂ© jĂĄtszik, koncentrĂĄljunk hĂĄt az elsƑre.


CsalĂĄdon belĂŒl mi mĂĄr Ă©vek Ăłta segĂ­tjĂŒk egymĂĄst azzal, hogy ha ajĂĄndĂ©krĂłl van szĂł, kĂ©rĂŒnk. KĂ©rĂŒnk hozzĂĄjĂĄrulĂĄst nagyobb Ă©rtĂ©kƱ tartĂłs hĂĄztartĂĄsi cikkhez, utazĂĄshoz,

de legtöbbször olyan banĂĄlis, mindennapi dolgokat kĂ©rĂŒnk, mint a kĂĄvĂ©, a tea, vagy a sör.

AbbĂłl viszont minƑsĂ©get.

A hétköznapok luxusåt így adjuk egymåsnak ajåndékba.


Nem ĂĄrulok el titkot, mert mĂĄr lemeccseltĂŒk egymĂĄs között, az öcsĂ©m pĂ©ldĂĄul idĂ©n is szemes kĂĄvĂ©t, a barĂĄtnƑje zöld teĂĄt fog kapni- bĂĄr Ƒ mĂĄr elƑjegyzett magĂĄnak vmi fermentĂĄlt finomsĂĄgot is, Ă­gy aztĂĄn az Ƒ ajĂĄndĂ©ka lett kĂ©sz leghamarabb, a korĂĄbbi kĂ©szletekbƑl fog kapni vmi jĂł Ă©vjĂĄratot :D

Na de tĂ©rjĂŒnk a tĂĄrgyra: mitƑl lesz pĂ©ldĂĄul egy kĂĄvĂ© környezettudatos ajĂĄndĂ©k?


Kåvé.


Kåvécserjét mår szinte bårmelyik nagyobb kertészeti åruhåzban tudunk venni.

Ha van egy nagyobb tĂ©likertĂŒnk, pĂĄr Ă©vĂŒnk Ă©s idƑnk-energiĂĄnk, bizony mi magunk is termeszthetĂŒnk kĂĄvĂ©t, aminek a termĂ©sĂ©t szĂĄrĂ­tĂĄs Ă©s pörkölĂ©s utĂĄn mĂĄr hasznĂĄlhatjuk is. Akinek a fenti körĂŒlmĂ©nyek valahogy nem akarnak Ă©letvitelszerƱen összeĂĄllni, azoknak tovĂĄbb segĂ­tĂŒnk. 😁

Ma mĂĄr elĂ©g sok helyen lehet fair trade, öko, bio kĂĄvĂ©t venni. Van szemes, Ƒrölt, Ă­zesĂ­tett, kapszulĂĄs...Ugye, milyen furcsĂĄn hangzik: Ă­zesĂ­tett kapszulĂĄs bio fair trade kĂĄvĂ©... A környezetvĂ©delemmel kapcsolatos kifejezĂ©sek sokszor összemosĂłdnak, fĂ©lreĂ©rtƑdnek. Ebben ĂłriĂĄsi szerepe van a piacnak, hiszen egy okos marketinges hamar rĂĄĂ©rez a keresletre, Ă©s ha azt lĂĄtja, hogy a bio, fair trade, zero waste Ă©s hasonlĂł kifejezĂ©sek a vastagabb pĂ©nztĂĄrcĂĄjĂș vĂĄsĂĄrlĂłk szĂĄmĂĄra vonzĂłak, akkor bizony sokszor olyan termĂ©kre is rĂĄnyomtatjĂĄk ezeket a szavakat, amikre nem lenne ildomos. ÓrĂĄkat tudnĂ©k errƑl beszĂ©lni, de most elĂ©g legyen annyi, hogy ha kĂĄvĂ©t vennĂ©tek valakinek KarĂĄcsonyra, akkor szemes kĂĄvĂ©t vegyetek.

Sima, Ă­zesĂ­tĂ©s nĂ©lkĂŒli szemes kĂĄvĂ©t.

Ha mĂ©g jobbak akartok lenni, akkor fair trade-et. Ne lepƑdjetek meg, nem lesz olcsĂł mulatsĂĄg, de egy igazi kĂĄvĂ©rajongĂł hĂĄlĂĄs lesz a lehetƑsĂ©gĂ©rt, hogy valĂłdi kĂĄvĂ©t kĂłstolhat. Én valĂłszĂ­nƱleg a Manucafe-tĂłl fogok rendelni többfĂ©le, kis kiszerelĂ©sƱ fair trade kĂĄvĂ©t (kedves öcsĂ©m, majd lepƑdj meg! ).

De aki tud Budapesten boltot, ahol többféle kiszerelésƱ fair trade szemes kåvéból vålogathat a Borz, az ne tartsa magåban az infót!


Akkor most megyek is, és iszom egy kåvét, ahogy szoktam, röviden, tömören, feketén.

Nektek meg hagyok itt egy szĂ©p videĂłt egy japĂĄn pasirĂłl, aki egy rakĂĄs magyarral csinĂĄlt egy videĂłt nicaraguai Ă©s el salvadori kĂĄvĂ©termelƑ csalĂĄdokrĂłl.

A "rakås magyar" itt is biztosíték arra, hogy szép képeket, vågåsokat låthatunk a kisfilmben.


Tea, csokolådé, egyebek coming soon.


(A kĂ©peken a Borzok alap kĂĄvĂ©szokĂĄsĂĄtĂłl eltĂ©rƑ eseteket lĂĄthattok. AlapbĂłl mindig ĂŒresen, röviden isszuk a kĂĄvĂ©t, max egy kis darab fahĂ©j vagy kardamom kĂ­sĂ©retĂ©vel, de tĂĄrsasĂĄgban hajlamosak vagyunk egyĂŒtt menni a tömeggel, Ă­gy balatoni hĂĄzibulik mĂĄsnapjĂĄn mi is beĂĄllunk a pöttyös bögrĂ©s tejeskĂĄvĂ©s sorba, vagy törökorszĂĄgi utazĂĄsunk sorĂĄn szĂł nĂ©lkĂŒl isszuk a zaccos-Ă©des-kardamomos török kĂĄvĂ©t. A jĂł tĂĄrsasĂĄg minden kĂĄvĂ©t megszĂ©pĂ­t <3 )




 
 
 

Comments


bottom of page