đ SZABAD ADVENTET! đ III.rĂ©sz
- Sep 14, 2020
- 2 min read
Updated: Sep 30, 2020

Hogy issza a Borz a feketĂ©t, tapsoljunk-e a kapszulĂĄs fair trade kĂĄvĂ©nak Ă©s szabad-e elĆre lemeccselni egy karĂĄcsonyi ajĂĄndĂ©kot?
"KĂĄvĂ©, tea, csokolĂĄdĂ©, sör, ĂŒdĂtĆ, pisztĂĄcia" ,egyik kedvenc vonatos bĂŒfĂ©kocsis szövegem <3 A mĂĄsik, a megĂĄllĂĄs nĂ©lkĂŒl hadart "Ropicsokicsipsz" most kevĂ©sbĂ© jĂĄtszik, koncentrĂĄljunk hĂĄt az elsĆre.
CsalĂĄdon belĂŒl mi mĂĄr Ă©vek Ăłta segĂtjĂŒk egymĂĄst azzal, hogy ha ajĂĄndĂ©krĂłl van szĂł, kĂ©rĂŒnk. KĂ©rĂŒnk hozzĂĄjĂĄrulĂĄst nagyobb Ă©rtĂ©kƱ tartĂłs hĂĄztartĂĄsi cikkhez, utazĂĄshoz,
de legtöbbször olyan banĂĄlis, mindennapi dolgokat kĂ©rĂŒnk, mint a kĂĄvĂ©, a tea, vagy a sör.
AbbĂłl viszont minĆsĂ©get.
A hĂ©tköznapok luxusĂĄt Ăgy adjuk egymĂĄsnak ajĂĄndĂ©kba.
Nem ĂĄrulok el titkot, mert mĂĄr lemeccseltĂŒk egymĂĄs között, az öcsĂ©m pĂ©ldĂĄul idĂ©n is szemes kĂĄvĂ©t, a barĂĄtnĆje zöld teĂĄt fog kapni- bĂĄr Ć mĂĄr elĆjegyzett magĂĄnak vmi fermentĂĄlt finomsĂĄgot is, Ăgy aztĂĄn az Ć ajĂĄndĂ©ka lett kĂ©sz leghamarabb, a korĂĄbbi kĂ©szletekbĆl fog kapni vmi jĂł Ă©vjĂĄratot :D
Na de tĂ©rjĂŒnk a tĂĄrgyra: mitĆl lesz pĂ©ldĂĄul egy kĂĄvĂ© környezettudatos ajĂĄndĂ©k?
Kåvé.
Kåvécserjét mår szinte bårmelyik nagyobb kertészeti åruhåzban tudunk venni.
Ha van egy nagyobb tĂ©likertĂŒnk, pĂĄr Ă©vĂŒnk Ă©s idĆnk-energiĂĄnk, bizony mi magunk is termeszthetĂŒnk kĂĄvĂ©t, aminek a termĂ©sĂ©t szĂĄrĂtĂĄs Ă©s pörkölĂ©s utĂĄn mĂĄr hasznĂĄlhatjuk is. Akinek a fenti körĂŒlmĂ©nyek valahogy nem akarnak Ă©letvitelszerƱen összeĂĄllni, azoknak tovĂĄbb segĂtĂŒnk. đ
Ma mĂĄr elĂ©g sok helyen lehet fair trade, öko, bio kĂĄvĂ©t venni. Van szemes, Ćrölt, ĂzesĂtett, kapszulĂĄs...Ugye, milyen furcsĂĄn hangzik: ĂzesĂtett kapszulĂĄs bio fair trade kĂĄvĂ©... A környezetvĂ©delemmel kapcsolatos kifejezĂ©sek sokszor összemosĂłdnak, fĂ©lreĂ©rtĆdnek. Ebben ĂłriĂĄsi szerepe van a piacnak, hiszen egy okos marketinges hamar rĂĄĂ©rez a keresletre, Ă©s ha azt lĂĄtja, hogy a bio, fair trade, zero waste Ă©s hasonlĂł kifejezĂ©sek a vastagabb pĂ©nztĂĄrcĂĄjĂș vĂĄsĂĄrlĂłk szĂĄmĂĄra vonzĂłak, akkor bizony sokszor olyan termĂ©kre is rĂĄnyomtatjĂĄk ezeket a szavakat, amikre nem lenne ildomos. ĂrĂĄkat tudnĂ©k errĆl beszĂ©lni, de most elĂ©g legyen annyi, hogy ha kĂĄvĂ©t vennĂ©tek valakinek KarĂĄcsonyra, akkor szemes kĂĄvĂ©t vegyetek.
Sima, ĂzesĂtĂ©s nĂ©lkĂŒli szemes kĂĄvĂ©t.
Ha mĂ©g jobbak akartok lenni, akkor fair trade-et. Ne lepĆdjetek meg, nem lesz olcsĂł mulatsĂĄg, de egy igazi kĂĄvĂ©rajongĂł hĂĄlĂĄs lesz a lehetĆsĂ©gĂ©rt, hogy valĂłdi kĂĄvĂ©t kĂłstolhat. Ăn valĂłszĂnƱleg a Manucafe-tĂłl fogok rendelni többfĂ©le, kis kiszerelĂ©sƱ fair trade kĂĄvĂ©t (kedves öcsĂ©m, majd lepĆdj meg! ).
De aki tud Budapesten boltot, ahol többféle kiszerelésƱ fair trade szemes kåvéból vålogathat a Borz, az ne tartsa magåban az infót!
Akkor most megyek is, és iszom egy kåvét, ahogy szoktam, röviden, tömören, feketén.
Nektek meg hagyok itt egy szĂ©p videĂłt egy japĂĄn pasirĂłl, aki egy rakĂĄs magyarral csinĂĄlt egy videĂłt nicaraguai Ă©s el salvadori kĂĄvĂ©termelĆ csalĂĄdokrĂłl.
A "rakĂĄs magyar" itt is biztosĂtĂ©k arra, hogy szĂ©p kĂ©peket, vĂĄgĂĄsokat lĂĄthatunk a kisfilmben.
Tea, csokolådé, egyebek coming soon.
(A kĂ©peken a Borzok alap kĂĄvĂ©szokĂĄsĂĄtĂłl eltĂ©rĆ eseteket lĂĄthattok. AlapbĂłl mindig ĂŒresen, röviden isszuk a kĂĄvĂ©t, max egy kis darab fahĂ©j vagy kardamom kĂsĂ©retĂ©vel, de tĂĄrsasĂĄgban hajlamosak vagyunk egyĂŒtt menni a tömeggel, Ăgy balatoni hĂĄzibulik mĂĄsnapjĂĄn mi is beĂĄllunk a pöttyös bögrĂ©s tejeskĂĄvĂ©s sorba, vagy törökorszĂĄgi utazĂĄsunk sorĂĄn szĂł nĂ©lkĂŒl isszuk a zaccos-Ă©des-kardamomos török kĂĄvĂ©t. A jĂł tĂĄrsasĂĄg minden kĂĄvĂ©t megszĂ©pĂt <3 )


Comments