top of page
Search

🎄SZABAD ADVENTET!🎄 VI.rész

  • Writer: Erzsebet Lehoczki
    Erzsebet Lehoczki
  • Sep 22, 2020
  • 3 min read

Elérkeztünk az eddigi legférfiasabb ajándékötlethez, a sörhöz!

Ez volt az első bejegyzés, amihez kénytelen voltam külsős segítséget kérni, mert egyrészt inkább borissza vagyok, másrészt a három terhesség meg az eddigi majdnem 2x2 év szoptatás alatt nem nagyon volt alkalmam bármilyen alkoholt is inni, ennél távolabbi emlékekre támaszkodni meg nem szerettem volna egy olyan pörgős placcot tárgyaló posztnál, mint a hazai kézműves söröké.


Alapvetően elég jó a helyzet, ugyanis rengeteg a hazai kézműves sörfőzde, ezeknél a szállításból származó környezetterhelés úgymond elenyésző. Mindegyik üveges, vagy van üveges kiszerelése a pillepalack mellett, tehát a csomagolása újrahasznosítható.

Az alapanyagoknál indul az izgalom, milyen az a komló, milyen az a gabonamaláta, milyen az az élesztő, és igen, milyen az a víz.

Bizony, a víz se mindegy! Régen csak ott kezdtek nagyüzemi sörfőzésbe, ahol adott volt a minőségű forrásvíz.

Egy jó kis összefoglalót találtam a kézművessörök.hu oldalán, az élesztőnél például leírják, a sörélesztő hatására létrejövő melléktermékek közül

melyik milyen ízt, illatot kölcsönözhet a sörnek:


  • acetaldehid (zöldalma aroma)

  • diacetil (vaj, vajkaramella)

  • dimetil szulfid (DMS) (főtt kukorica, főtt zöldségek)

  • szegfűszeges (szegfűszeg emlékeztető)

  • gyümölcsös / észteres (banán, pirosgyümölcsök, alma, egyéb gyümölcsök)

  • gyógyszeres (vegyszeres vagy fenolos)

  • fenolos (gyógyszer, műanyag, sebfertőtlenítő, füst)

  • oldószeres (acetonra és körömlakk lemosóra emlékeztető)

  • kén (záptojásra vagy elégetett gyufafejre emlékeztető)


Micsoda lehetőségek! Azt mondjuk nem tudom, hogyan irányítják a folyamatot,

hogy pl. a körömlakk lemosó vagy a záptojás bukét elkerüljék, de ez legyen a sörfőzők titka, minket úgyis a végeredmény érdekel. (Mondjuk én lehet hogy fel fogok keresni egy profit, hogy tanácsot kérjek a fermentált üdítőimből indított gyümölcs söreimhez. Egy jó vajkaramella íz passzolna mondjuk egy körtés vagy birsalmás üdítőhöz :) )


És akkor forduljunk is rá a két biosört (is) főző csapat bemutatására!


Elixbeer-Kastély és Sörház

Mond nektek valamit az a szó, hogy alakor? Ha igen, akkor ugorjatok egy bekezdésnyit, nektek már jó :D

Ha nem, akkor gyorsan bemutatom ezt az ősgabonát: Ötzi óta fogyasztják ezt az egyszemű búzának is nevezett gabonanövényt, a nagyüzemi gabonatermelésig szinte mindenütt ezt használták, a hagyományos búzánál igénytelenebb, betegségeivel szemben ellenállóbb fajta, tápanyagban gazdagabb, szénhidrátban szegényebb, szóval igazi reformgabona, egy hibája van: kisebb a hozama a hagyományos búzához képest, így a gazdáknak nem túl kecsegtető belevágni a termesztésébe.


Alakor-ismerők, szevasztok újra! Remek hír, hogy az alakor nem csak szilárd, de folyékony kenyér formájában is egészségesebb hagyományos társainál, ugyanis magasabb antioxidáns és nyomelemtartalommal bír. Az Elixbeernek persze nem csak alakor söre van, nézzetek szét a honlapon, vagy még jobb, menjetek el a gyulavári kastélyban működő látványfőzdébe, Gyula és környéke Borz-ismerősök és rokonok szerint amúgy is egy must-have úticél, nekünk is fent van még bakancslistán, de ami késik, nem múlik.

(Figyelem, a gyulai Almásy-kastély és a gyulavári vár nem ugyanaz! Viszont 9 percre vannak egymástól autóval, szóval akkor sincs baj, ha véletlenül felcseréltétek a neveket, max a nyitvatartással lesznek gondok :) )


Másik talált tárgyunk, illetve biosörünk, sőt, biofőzdénk! a Craftwell - a kézműves biosör ,

itt egyféle terméket fogtok találni, de az nem akármilyen!

Bandi- Dr. Bálint András Ferenc- már az egyetemen is ősgabonákat kutatott, most épp a szakdolgozatát írja a biosörök előnyeiről, Szabi- Dr. Katona Szabolcs- pedig sörfanatikus közgazdászként egyengeti a biosör hazai útját. Honlapjuk minden oldaláról süt az ökológiai szemlélet, nagyon drukkolunk nekik, hogy az első Kincsünk névre hallgató terméket minél több hasonlóan izgalmas biosör kövesse!


És akkor az ígért lista a sörissza cimborák által ajánlottakból:



Nota bene, akkor jártok a legjobban, ha rákérdeztek az ajándékozottnál, milyen hazai sörrel kedveskedhettek neki ;)


(A kép Isztambulban készült, ahol valahogy előkerült a pénztárcámból

a Borzok logójának egy próbadarabja. Ne kérdezzétek. Ha külföldre utaztok, keressétek ott is a helyi kézműves söröket (sokat segít, ha van helyi idegenvezetőtök), és mindig vigyétek magatokkal a névjegykártyátok próbapéldányát! )




 
 
 

Comments


bottom of page