đ SZABAD ADVENTET!đ VII.rĂ©sz.
- Sep 22, 2020
- 4 min read

Nincs mĂĄr sok hĂĄtra a bĂŒfĂ©kocsis listĂĄbĂłl, ez az ĂŒdĂtĆs, a következĆ a pisztĂĄciĂĄs, aztĂĄn jönnek a könyvek, kitartĂĄs :)
Minden alkalommal, amikor nĂ©met nyelvterĂŒleten vagyok, belefutok
a "Mit hozhatok inni?" kĂ©rdĂ©sre adott "Egy limonĂĄdĂ©t kĂ©rnĂ©k" helytelen vĂĄlaszba. (EbbĆl is lĂĄtszik, milyen sƱrƱn jutok nĂ©met nyelvterĂŒletre, hogy ezt kĂ©t alkalom között mindig elfelejtem :D )
A limonådé ugyanis nekik
bĂĄrmilyen bubis gyĂŒmölcsös(-cukros) ĂŒdĂtĆ, rĂĄadĂĄsul jellemzĆen Ćk valamilyen palackozott termĂ©kre gondolnak, Ă©n meg egy hideg szĂłdĂĄt szeretnĂ©k citrommal (vagy mĂĄs gyĂŒmölccsel.)
MĂĄr a csapbĂłl is az folyik (elnĂ©zĂ©st, de hĂĄt tĂ©nyleg, nem csak a vicc kedvéért), hogy nem iszunk eleget. MĂĄrmint nem alkoholt, kĂĄvĂ©t, teĂĄt, cukros ĂŒdĂtĆt vagy gyĂŒmölcslevet,
hanem VIZET. Igen, a gyĂŒmölcslĂ©, mĂ©g ha mi magunk prĂ©seljĂŒk/centrifugĂĄljuk is, akkor se olyan egĂ©szsĂ©ges, mint ahogy azt mondjĂĄk Ă©s hisszĂŒk. Ezt (is) a terhessĂ©gi diabĂ©tesz alatt tanultam meg. Hogy 2 dl 100%-os narancslĂ©ben ĂĄtlag 20 gr gyors felszĂvĂłdĂĄsĂș szĂ©nhidrĂĄt van (Ă©rtsd
cukor, mert a fruktĂłz is cukor). Ez pl. a diabĂ©teszes kismamĂĄknak egy uzsonnĂĄnyi elĆĂrt szĂ©nhidrĂĄt. EGY.POHĂR.NARANCSLĂ. Nincs ezzel baj, csak tudjunk rĂłla, Ă©s amikor magunknak vagy mĂĄsnak egĂ©szsĂ©gmegĆrzĂ©s cĂmszĂłval 100%os gyĂŒmölcs/zöldsĂ©glevet adunk, azt elĆtte-utĂĄna fejeljĂŒk meg ugyanannyi ĂŒres csapvĂzzel. Ad absurdum, mi magunk is hĂgĂthatjuk a gyĂŒmölcslevet,
nĂĄlunk pĂ©ldĂĄul II. Kisborz elvĂĄlasztĂĄsa Ăłta mindig van 5 literes hazai almalĂ©, amit kb Ășgy hĂgĂtunk neki, mint egy szörpöt.
Nade vissza a vĂzhez.
Ugye nem vesztek palackos vizet, csak ha a vĂ©gszĂŒksĂ©g Ășgy hozza.
Ugye van kulacsotok Ă©s ugye, nem vagytok olyan dĆrĂ©k, mint Ă©n, hogy hasznĂĄlt pillepalackot hasznĂĄlto
k kulacs gyanĂĄnt csak azĂ©rt, mert az öko-kulacs, amit szĂŒlinapra kaptatok, ereszti a vizet Ăgy kb hasznĂĄlhatatlan... Ne tegyĂ©tek. KĂ©rjetek rendes rozsdamentes, BPA Ă©s epoxi bevonat mentes termosz kulacsot KarĂĄcsonyra, vagy ahogy Ă©n fogom tenni, a következĆ szĂŒletĂ©snapotokra (az nekĂŒnk közelebb van đ )
Tegnap vĂ©gigfutottam a neten kulacs-ĂŒgyben, mert persze ma mĂĄr a legtöbb mƱanyag kulacs BPA-mentes, de azĂ©rt akkor se ajĂĄnljĂĄk 1-2 Ă©vnĂ©l tovĂĄbb hasznĂĄlni, szĂłval nem vagyunk vele elĆrĂ©bb. Az ĂŒveg anyagĂș palack meg...hĂĄt...tegye fel a kezĂ©t, akinek nem nehĂ©z Ă©s nem parĂĄzik attĂłl, hogy mikor fogja eltörni, akĂĄrmilyen neoprĂ©n-filc-bĂ©bifĂłkabĆr tartĂłt is adnak hozzĂĄ. SzĂłval röviden: vegyetek fĂ©met. Rozsdamenteset, amit lehet mosogatni akĂĄr mosogatĂłgĂ©pben is. EzeknĂ©l elenyĂ©szĆ az esĂ©ly a fĂ©mes mellĂ©kĂzre vagy hogy egy erĆsebb aromĂĄjĂș ital "beleegye magĂĄt" az anyagba. Ăs persze mert kön
nyƱ, nem törik, Ă©s Ă©vekig jĂł. JA, Ă©s ami extra plusz szupersĂ©g, hogy ami fĂ©mbĆl van, az ĂĄltalĂĄban igazĂĄbĂłl nem is kulacs, hanem termosz. SzĂłval nyĂĄron nem lesz benne kĂ©t perc alatt fĂŒrdĆvĂz meleg a frissĂtĆ hideg csapvĂz, ha meg mondjuk kĂĄvĂ©t hurcolnĂĄnk benne, az se lesz klasszik kihƱlt anyuka-kĂĄvĂ© (kezet fel anyatĂĄrsak, ki szerette meg szĂŒlĂ©s utĂĄn a hideg kĂĄvĂ©t đ ) Ăn egy 24Bottles Clima termoszt nĂ©ztem ki magamnak, azt lehet itthon is kapni, van sok minta Ă©s többfĂ©le Ʊrtartalom, de az a legjobb, ha beĂrjĂĄtok keresĆbe hogy rozsdamentes kulacs Ă©s a sajĂĄt preferenciĂĄtok alapjĂĄn vĂĄlogattok. (Tudom, mĂĄr mindent IS lehet itthon kapni, csak nem szeretnĂ©k plusz utaztatni magam miatt egyetlen egy darabot, akĂĄrmilyen öko-bio amerikai vagy tĂĄvol-keleti vĂvmĂĄny, ha mĂĄr repĂŒlĂ©srĆl van szĂł, inkĂĄbb magamra költenĂ©m majd a megspĂłrolt karbonlĂĄbnyomot Ă©s veszem azt, ami mĂĄr idekerĂŒlt sokadmagĂĄval
:)
Ăs gyorsan mĂ©g kĂ©t ĂŒdĂtĆs ajĂĄndĂ©k ötlet: az egyik a szĂłdagĂ©p. VilĂĄg legjobb ötlete volt tavaly azt kĂ©rni BorznagyiĂ©ktĂłl, annyi Ă©s olyan bubis vizet csinĂĄlunk magunknak minden cipekedĂ©s Ă©s mƱanyagszemĂ©tgyĂĄrtĂĄs nĂ©lkĂŒl, amennyit csak akarunk <3 Mi kb. a legolcsĂłbb gĂ©pet vĂĄlasztottuk, mert jellemzĆen csak a design vagy a palackok feltekerĂ©sĂ©nek mĂłdja drĂĄgĂt a gĂ©pen, de ezen a tĂ©ren most nem fogok helyettetek kutatni, legyen elĂ©g ennyi: soda-maniac ismerĆsnek, nagycsalĂĄdos/nagybarĂĄtos embernek vegyetek szĂłdagĂ©pet.
A mĂĄsik pedig, dobpergĂ©s: az ĂŒveg.
Egy ĂŒveg.
AZ ĂŒveg.
Egy NAGY ĂŒveg. Legyen ez kancsĂł, kanna, csapos többliteres limonĂĄdĂ© adagolĂł (a harmadik kĂ©pen a miĂ©nk van, a közös nagycsalĂĄdi nyaralĂłba vettĂŒk), a forma mindegy. De keressetek/kĂ©rjetek/adjatok egy nagy ĂŒveg ĂŒdĂtĆ tĂĄrolĂł valamit, aminek a lĂĄtvĂĄnya meghozza a kedvet a rendszeres vĂzfogyasztĂĄshoz. Mert nem kell ĂŒresen inni a vizet, lehet bele mentĂĄt tenni, almĂĄt-körtĂ©t karikĂĄzni, bogyĂłs gyĂŒmölcsöt, uborkĂĄt, kurkumĂĄt, fahĂ©jat rakni: a variĂĄciĂłk tĂĄrhĂĄza tĂ©nyleg vĂ©gtelen. Ăs ha akartok szĂ©pet lĂĄtni, csinĂĄljatok minden este egy cold brew fekete teĂĄt mĂĄsnapra. Egy magas ĂŒvegkannĂĄba töltsetek kĂ©t-hĂĄrom teĂĄskanĂĄl szĂĄlas feketeteĂĄt, engedjĂ©tek fel hideg vĂzzel Ă©s Ă©lvezzĂ©tek a hĂłgömbbe illĆ kavargĂĄst <3
Egész nyåron ezzel szórakoztattam magam :D
Persze nyĂĄron mĂ©g könnyebb, lehet gyĂłgyfĂŒveket, ehetĆ virĂĄgot, ilyenolyan alakĂș jĂ©gkockĂĄt is dobni a rendszerbe. KĂsĂ©rletezzetek, ha van gyerkĆc, vonjĂĄtok be a jĂĄtĂ©kba, mert mi baj lehet, ha olyan ĂzƱ lesz, ami nem igazĂĄn jön be: szƱrĆn ĂĄt kiönt, szĂĄrazanyag kuka(komposzt) aztĂĄn jöhet a következĆ vĂĄltozat.
Ă, mĂ©g egy utolsĂł ötlet, csak hogy legyen valami köze a posztnak az elsĆ kĂ©t kĂ©phez: tavaly nĂĄlunk a legtöbb ember nĂ©vre szĂłlĂł monogramos fĂ©m szĂvĂłszĂĄlat kapott, nyĂșljĂĄtok az ötletet, ha van a csalĂĄdban koktĂ©lmĂĄniĂĄs vagy kisgyerek! (Toll gravĂrozĂłhoz vittĂŒk az ĂŒres szĂvĂłszĂĄlat.)
Ja Ă©s egy leges legutolsĂł dolog: prĂłbĂĄljĂĄtok kerĂŒlni a citrusfĂ©lĂ©ket. Tudom, tudom, a limonĂĄdĂ© az citromos. Vagy citrusos. De ne akarjĂĄtok tudni, mi van annak a narancsnak-citromnak a hĂ©jĂĄn, amit a fĂ©l literes limonĂĄdĂ©tokkal kaptok egy bĂĄrmilyen Ă©tteremben...Mert hogy nem kezeletlen bio citrusfĂ©lĂ©t raknak bele, az 99,9%. Otthonra vegyetek nĂ©ha kezeletlen hĂ©jĂșt, az mehet sĂŒtibe is. Vagy ĂŒltessetek japĂĄnbirs bokrot, ahogy Ă©n fogok, Ă©s akkor lesz citromĂzƱ limonĂĄdĂ©tok vegyszer Ă©s karbonlĂĄbnyomnövelĂ©s nĂ©lkĂŒl!


Comments